Найрідкісніші рослини України
21.04.2020
Найрідкісніші рослини України
В Україні існує дуже багато рідкісних рослин. На жаль, багато хто з них колись в достатку виростали на території нашої країни, а сьогодні близькі до вимирання і занесені в державну Червону книгу.
- До реліктових видів, що дістався нам від минулих епох, відноситься вязель витончений. В Україні вважається рідкісною рослиною і зустрічається в Закарпатті, в окремих районах Вінницької, Черкаської, Одеської та Харківської областей. Це багаторічна трав'яниста рослина з блідо-ліловими квіточками, зібраними в красиві суцвіття, що нагадують вінок. Вона знаходиться під загрозою зникнення і охороняється законом, тому що являє інтерес з наукової точки зору як носій історичної інформації.
- У Карпатах, особливо в озері Герешаска на хребті Свидовець, мешкає їжачоголівник вузьколистий. Це також реліктовий, висхідний до льодовикового періоду вид. Він має статус зникаючого, постійно спостерігається скорочення популяції.
- До зникаючих видів відноситься у нас і модрина польська, що виростає в Карпатах. Має цінну деревину, червоно-бурого, дуже міцну, через що піддавалася неконтрольованим вирубуванням. Статус уразливого має росте там же тис ягідний.
- До вузькоендемічних видів відноситься вовчеягодник Софії. Він зберігся тільки в Дворічанському та Вовчанському районах Харківської області в басейні Сіверського Дінця. Має розгалужені пагони, схожі на лаврове листя, білі квіти і червоні отруйні ягоди.
- Рідкістю стає в Україні билинець, три види якого занесені до Червоної книги, а також болотна трава сімейства осокових - пухівок з витонченими білосніжними кульками на струнких ніжках.
- На жаль, в катастрофічному становищі перебувають у нас первоцвіти. Ще й сніг не розтанув повністю, а зелені паростки вперто і радісно тягнуться до сонця і розкривають свої білосніжні, блакитні, бузкові і рожеві бутони. У гонитві за прибутком люди безжально зривають їх разом з цибулинами, чому популяція цих дивовижних квітів стрімко скорочується.
- Природоохоронний статус "неоціненний" має білоцвіт весняний, біла фіалка. Це дуже гарна, велика квітка на довгій ніжці. Поширений в районі Карпат і у Львівській області. Приваблює не тільки ефектною зовнішністю, але і приємним ароматом.
- Статус "неможливо оцінити" присвоєно шафрану Гейфеля, або крокусу. Його називають ще квіткою Місяця. Зацвітає це фіолетове диво відразу, як тільки зійде сніг. За блискучі пелюстки ці квіти називають маслянками. Шафран знаходиться на межі зникнення, будучи, крім іншого, цінної приправою і сильним лікувальним засобом.
- Вписуються в цю компанію сон-трава та підсніжник білосніжний. Вони знаходяться в "стані, близькому до загрозливого".
- Зникаючими видами вважаються також рябчик гірський і брандушка різнобарвна, декоративна і лікувальна рослина. Вона має статус "уразливий".
- Через вирубок лісу і браконьєрство постійно скорочується чисельність виду цікавої рослини ЕРИТРОНУ собачий зуб. Бузкові, рожеві або бліді квітки нагадують собачі зуби. Цінується за декоративність.
- Рідкісними і особливо охороняються в Україні всі дикорослі орхідеї: венерині і зозулині черевички, зозулинці, зозулько, пальчатокорінники, булатка і любки. Вони мають складний цикл розвитку, залежать від грибів і без них не живуть.
Ми перерахували далеко не всі рідкісні рослини. З кожним роком їх стає все більше, і виною тому екологія, зміна клімату, життєдіяльність людини і його варварське ставлення до природи. Зберегти флору України для майбутніх поколінь - важливе завдання нашого суспільства і держави.
Автор: Roman Oleksiienko
Рекомендації