Різний колір у квітів: чи не тавтологія, а цікаві факти, які вам необхідно знати

29.10.2019

Різний колір у квітів: чи не тавтологія, а цікаві факти, які вам необхідно знати

Різний колір у квітів: не тавтологія, а цікаві факти, які вам необхідно знати.

Цей - насичено червоний, той - з легкими ліловими прожилками на білосніжному тлі пелюсток, тут - ніби попрацював художник з багатющою палітрою, і намалював градієнти. Мені здається, що розглядати забарвлення квіткових бутонів можна нескінченно довго. Але звідки взялися ці відтінки? Невже практично всі вони - результат копіткої роботи генетиків-флористів?

Органіка, або як постаралася матінка Природа

Флавоноїди - саме вони, володарі складної назви, відповідають за те, яким відтінком троянд або незабудок ви сьогодні будете милуватися. Їх - величезна кількість типів, і від того, яким саме чином ці сполуки поєднуються між собою, і залежить хитре переплетення кольорів.

До слова, саме колір - не єдине призначення флавоноїдів, хоча і можна подумати, що більше ні за що ні в будові, ні в зростанні, ні в життєдіяльності квітки вони не відповідають. По-перше, комахи, які, залучені манкою забарвленням, із задоволенням запилюють саме цю квітку. По-друге, захист від агресивного впливу ультрафіолету і навколишнього середовища. По-третє, флавоноїди оберігають пелюстки навіть від перепаду температур.

Чому квіти різного кольору?

Тому що типів цих флавоноїдів існує безліч. Наприклад, за фіолетові, бузкові, пурпурні, лілові і червоні відтінки відповідає антоцианин. А ось каротин, хлорофіл та інші надають пелюсток жовті, зелені та помаранчеві тони і півтони. Вони, до речі, значно краще вбирають ультрафіолетові промені, і тому навіть на яскравому сонці квіти не блякнуть і не «вигорають». Це твердження підтверджує і той факт, що в горах ростуть, переважно, саме жовто-помаранчеві квіти.

Це цікаво: «сонячне» помаранчеве або червоне забарвлення рослин відбувається завдяки підвищеній кислотності, яка в рази збільшується восени. Саме тому і пізні сорти квітів, і листя на деревах, і чагарники перетворюються в палітру багряно-жовто-помаранчевих тонів. Можна навіть провести експеримент - капнути оцтом або лимонним соком на, скажімо, білу або жовту квітку, і вона почервоніє.

Автор: Юлія Огілько

Рекомендації